Czy roboty zastąpią ludzi?

Osoby, które nie interesują się mechatroniką i inteligentnymi rozwiązaniami w parkach maszynowych, nie mają nawet pojęcia, jak bardzo rozwinęła się profesjonalna automatyka przemysłowa. Wystarczyłoby jednak zajrzeć do pierwszej lepszej firmy produkcyjnej w okolicy, aby przekonać się, że zmiany, jakie zaszły są naprawdę ogromne. Niektóre osoby wręcz obawiają się, że niebawem manipulatory całkowicie zastąpią pracę ludzkich rąk.

Projektowanie maszyn stało się jedną z najbardziej opłacalnych dziedzin, w których warto się kształcić. Praktycznie każda uczelnia techniczna oferuje taki kierunek, jak automatyka i robotyka, na którym szkolą się młodzi inżynierowie a ich obiektem zainteresowań jest profesjonalna automatyka przemysłowa. Jest to kierunek niezwykle przyszłościowy i dający możliwość rozwoju w wielu firmach produkcyjnych dosłownie z każdej branży. Począwszy od motoryzacji, przez branżę lotniczą aż po branżę farmaceutyczną czy spożywczą.

Czy można się obawiać, że automatyka i robotyka całkowicie wyprą ludzi na liniach produkcyjnych? Cóż, na ten moment chyba nie. Oczywiście, manipulatory gwarantują nie tylko większą precyzję, ale również dużą powtarzalność i dokładność, co czyni je lepszymi „pracownikami” niż ludzie. Z drugiej strony manipulatory nie są w stanie wychwycić wszystkiego, co potrafi zauważyć człowiek. Ponadto całkowita automatyzacja linii produkcyjnej ciągnie za sobą ogromne koszty, na które stać tylko największe firmy, takie, jak chociażby Volkswagen czy Daimler.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://armex.biz.pl/pl/